Crostata karmelowo – czekoladowa

Crostata karmelowo – czekoladowa

Crostata karmelowo – czekoladowa to pyszne ciasto, na które składa się kruche ciasto jako baza, oraz warstwy karmelu i czekolady. Jest to bez wątpienia totalna bomba kaloryczna, ale zdecydowanie warta grzechu. Do jej zrobienia wykorzystałam nadmiar wielkanocnej czekolady mlecznej.

Trudność: łatwe
Czas przygotowania: 60 minut + około 30 minut chłodzenie ciasta + pieczenie około 20 minut + 2 godziny gotowania puszki mleka skondensowanego
Porcja: okrągła forma do tart o średnicy 28 cm
Koszt: średni

Składniki:
150 g masła
250 g mąki
1 jajko
80 g cukru + 1 łyżeczka cukru waniliowego
1 puszka mleka skondensowanego słodzonego
200 g czekolady mlecznej
100 ml śmietany kremówki
opcjonalnie 40 g białej czekolady do ozdobienia ( zamiast mogą być płatki migdałów lub drobno posiekane orzechy laskowe)

Przygotowanie:
Puszkę mleka skondensowanego słodzonego gotować przez około 2 godziny (ważne by puszka była cały czas zanurzona w wodzie). Ostudzić (puszkę najlepiej jest ugotować dzień wcześniej, tak by karmel był już gotowy, gdy robimy ciasto). Jeśli nie chcecie bawić się w długie gotowanie puszki mleka skondensowanego, możecie użyć gotowej masy krówkowej.

Z masła, mąki, cukru i jajka zagnieść ciasto, do otrzymania jednolitej konsystencji. Jeśli przy wyrabianiu ciasto za bardzo się klei, podsypać mąką. Uformować kulę, owinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na około 30 minut. Następnie ciasto rozwałkować, wyłożyć nim posmarowaną masłem i posypaną mąką formę do tart. Nakłuć widelcem, przykryć arkuszem papieru do pieczenia i wyspać fasolę.

Ciasto piec w nagrzanym do 190 stopni piekarniku przez około 15 minut. Następnie zdjąć z wierzchu papier do pieczenia wraz z fasolą i piec kolejne 5 minut aż ciasto będzie „rumiane”. Ciasto przestudzić, przełożyć na talerz i wyłożyć na nie przygotowany wcześniej karmel. Wstawić do lodówki na około 30 minut. W między czasie, w kąpieli wodnej, rozpuścić czekoladę mleczną i dodać do niej śmietanę kremówkę. Dokładnie wymieszać i ostudzić. Tak przygotowany krem czekoladowy wyłożyć na warstwę karmelu i wygładzić powierzchnię.

Moja crostata karmelowo  – czekoladowa jest przyozdobiona białą czekoladą (również rozpuszczoną w kąpieli wodnej). Można ją również posypać płatkami migdałów lub drobno posiekanymi orzechami laskowymi.

Smacznego.


What are your thoughts?