Konfitura figowa

Konfitura figowa

Świeże figi to dla nas Polaków dość egzotyczny owoc. Dopóki mieszkałam w Polsce, znałam jedynie figi suszone. Ale tutaj, we Włoszech jeset to owoc jak każdy inny, po prostu sezonowy.

Pamiętam jak jakieś 8-9 lat temu, będąc u teściowej, jeden z wujków przyniósł kosz świeżych fig, które zerwał z drzewa stojącego przed jego domem i kazał jeść, bo były już dojrzałe.

W tym roku postanowiłam zrobić moją własną konfiturę. I muszę przyznać, że tegoroczna konfitura figowa wyszła mi pyszna. Będę ją robiła co roku. Świetnie nadaje się do naleśników, grzanek, ciast czy ciasteczek.

Poeksperymentowałam trochę i zrobiłam jej trzy rodzaje: z cukrem białym bez migdałów, z cukrem białym z migdałami oraz z cukrem trzcinowym.

Aha, bym zapomniała. Zdjęcia do tego przepisu pochodzą z dwóch „sesji”.

konfitura figowa

Trudność: łatwe

Czas przygotowania: kilka godzin, w tym mycie i obieranie, sterylizacja słoików, macerowanie fig z cukrem, gotowanie konfitury, wekowanie

Koszt: średni

Składniki:

2 kg świeżych dojrzałych fig (po obraniu waga będzie mniejsza)

cukier (na każdy kilogram fig 250 – 300 g cukru – nie potrzeba dużo cukru, bo figi same w sobie są już słodkie; może być biały lub trzcinowy)

starta skórka z jednej cytryny

sok z jednej cytryny

Dla chętnych obrane ze skórki migdały, mogą być w całości, mogą być płatki migdałów lub mielone. W zależności od tego czy chcecie zrobić konfiturę figową tylko migdałami, wtedy potrzeba około 100 g migdałów. Jeśli z połowy fig, wystarczy około 50 g.

Przygotowanie:

Wysterylizować słoiki wraz z pokrywkami.

Figi umyć pod bieżącą wodą, w miarę szybko, by nie nasiąknęły wodą. Obrać ze skórki, pokroić na ćwiartki i włożyć do dużego garnka. Wsypać cukier, dodać startą skórkę z cytryny i wyciśnięty sok. Dokładnie wymieszać, przykryć czystą ściereczką i odstawić do zmacerowania najlepiej na całą noc.

Kolejny krok to gotowanie. Figi wraz z cukrem i cytryną doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień do minimum i gotować około godzinę, często mieszając, by konfitura się nie przypaliła. W przypadku, gdy konfitura jest bardzo gęsta, możecie dolać odrobinę przegotowanej wody.

Jeśli chcecie, by Wasza konfitura figowa była z migdałami, 15 minut przed końcem gotowania, dodajcie migdały i kontynuujcie gotowanie (jeśli chcecie zrobić połowę konfitury bez, a drugą połowę z migdałami, przełóżcie jej część do drugiego garnka i dodajcie migdały).

By sprawdzić, czy konfitura jest już gotowa, należy wyłożyć odrobinę konfitury na talerzyk i jeśli studząc się gęstnieje, oznacza to koniec gotowania.

Gotową konfiturę przestudzić i przełożyć do wysterylizowanych słoików, zakręcić. Gotować przez około godzinę. Następnie słoiki wyjąć, postawić do góry nogami i ostudzić. Pamiętajcie, że pokrywka dobrze zawekowanego słoika nie może „klikać”.

Najlepiej jak Wasza konfitura figowa postoi około 3 tygodni przed otwarciem słoika. Ale wiem, że powstrzymać się od jego otwarcia jest trudno.

konfitura figowa

Smacznego.


What are your thoughts?