Zapiekanki z cukiniami

Zapiekanki z cukiniami

Zapiekanki z cukinią to przepis na prostą do przygotowania przekąskę, która nadaje się na każdą okazję, zarówno dla małych, jak i dużych. Dodatkowo jest to danie wegetariańskie, a najważniejsze, że szybko się je przyrządza. Potrzeba dosłownie kilku składników i mamy gotową smaczną przegryzkę.

"zapiekanki z cukinią"

Trudność: łatwe

Czas przygotowania: około 30 minut + pieczenie około 15-20 minut

Porcja: 6 zapiekanek

Koszt: niski

Składniki:

2 opakowania ciasta francuskiego (prostokątnego)

2-3 cukinie

ser topiony lub tostowy w plasterkach (4-5 plasterków)

sól i pieprz do smaku

oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Cukinie umyć i pokroić na grube plasterki. Polać oliwą z oliwek, posypać solą i pieprzem. Piec w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez około 15 minut. Następnie wyjąć z piekarnika i ostudzić.

Z ciasta francuskiego wyciąć prostokąty o wymiarach 10 cm x 20 cm (zależy jakiej wielkości macie ciasto; możecie również wyciąć mniejsze prostokąty, wtedy wyjdzie Wam więcej zapiekanek, które będą świetnie nadawać się np. do pogryzania podczas aperitivo).

Na połowie prostokąta zrobić równoległe nacięcia wzdłuż dłuższego boku (uwaga: nacięcia zróbcie tylko na jednej połowie prostokąta, nie dochodźcie do krawędzi, by ich nie przeciąć; druga połowa prostokąta zostaje bez nacięć).

Na nienaciętej części prostokąta ułożyć „porwane” na mniejsze kawałki plasterki sera topionego, na to położyć plasterki cukinii. Następnie prostokąt złożyć na pół, tak by jego nacięta część przykryła ser oraz cukinie. Dokładnie skleić boki.

Zapiekanki z cukinią piec w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez około 15-20, aż się zarumienią.

Smacznego.


What are your thoughts?