Crostata migdałowa

Crostata migdałowa

Crostata migdałowa to ciasto idealne na okres jesienno-zimowy. Ten pięknie pachnący wypiek świetnie będzie nadawał się na każdą okazję.

"crostata migdałowa"

Trudność: łatwe
Czas przygotowania: 30 minut + pieczenie około 40 minut
Porcja: okrągła forma o średnicy około 24 cm
Koszt: średni

Składniki: 
200 g obranych ze skórki migdałów lub gotowej mąki migdałowej
250 g mąki pszennej
100 g masła
40 g masła rozpuszczonego
120 g cukru
4 jajka
tarta skórka z 1 cytryny
kilka kropel aromatu rumowego

Dodatkowo: cukier puder do posypania

Przygotowanie: 
Jeśli nie macie gotowej mąki migdałowej, obrane ze skórki migdały należy zmiksować w malakserze.

3 jajka rozbić i oddzielić żółtka od jajek. Jedno jajko pozostawić w całości.

W misce wymieszać mąkę pszenną z połową mąki migdałowej (100 g); dodać połowę cukru (60 g), tartą skórkę z cytryny, 3 białka, 100 g masła i zagnieść ciasto. Uformować kulę, owinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na około 30 minut.

W drugiej misce dokładnie wymieszać następujące składniki: pozostałe 100 g mąki migdałowej, 60 g cukru, kilka kropel aromatu rumowego, 3 żółtka oraz wbić całe jajko, ponadto dodać rozpuszczone masło.

Zagniecione wcześniej ciasto podzielić na dwie części; każdą z nich rozwałkować pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia. Jedną z nich wyłożyć formę zachowując dolny arkusz papieru do pieczenia (można też posmarować formę masłem i posypać mąką – wtedy należy usunąć papier do pieczenia). Ciasto nakłuć widelcem. Następnie wyłożyć przygotowany krem migdałowy, a na to położyć drugą rozwałkowaną część ciasta; dobrze skleić boki i ponownie nakłuć widelcem.

Crostatę migdałową piec w nagrzanym do 160-170 stopni piekarniku przez około 40 minut. Po wyjęciu z piekarnika ostudzić i posypać cukrem pudrem.

"crostata migdałowa"

Smacznego.


What are your thoughts?