Ciasto zebra

Ciasto zebra

Ciasto zebra to smaczne dwukolorowe ciasto. Dobry pomysł na podwieczorek dla dzieci. Ponadto odpowiednie dla osób z nietolerancją na laktozę, gdy zamiast mleka użyjecie wody.

Trudność: średnia
Czas przygotowania: około 30 minut + pieczenie około 40-45 minut
Porcja: okrągła forma o średnicy 24-26 cm
Koszt: niski

Składniki:
300 g mąki + 2 łyżki
200 g cukru
8 g cukru waniliowego
4 jajka
125 ml mleka lub wody
150 ml oleju
16 g proszku do pieczenia
2 łyżki kakao

Przygotowanie:
Żółtka ubjać wraz z dwoma cukrami przez około 10 minut, do otrzymania gładkiej konsystencji. Następnie powoli dolewać olej i mleko lub wodę, cały czas mieszając (uwaga, ponieważ może pryskać). Stopniowo dodać przesianą mąkę (200 g) wraz z proszkiem do pieczenia.

Białka ubić na sztywną pianę i dodać do ciasta. Delikatnie wymieszać.

Ciasto podzielić na dwie części. Do jednej z nich dodać 2 łyżki kakao, do drugiej 2 łyżki mąki, tak by ich konsystencja była taka sama.

Okrągłą formę wysmarować masłem i posypać mąką lub wyłożyć papierem do pieczenia.

Na środek formy wyłożyć kilka łyżek „białego” ciasta, następnie na środek wyłożyć kilka łyżek ciasta kakaowego, w następnej kolejności ciasto białe, potem kakaowe. Czynność powtarzać do wykończenia ciasta. Uwaga: nie należy ruszać formą, by warstwy ciasta się nie pomieszały, i aby nie stracić efektu zebry.

Piekarnik nagrzać do 170 stopni i delikatnie wstawić do niego ciasto. Piec przez około 40-45 minut do tzw. suchego patyczka.

Ciasto zebra ostudzić, można posypać cukrem pudrem.

Smacznego.


What are your thoughts?