Sorbet kawowy

Sorbet kawowy

Sorbet kawowy wł. sorbetto al caffè to zimny deser, podobny do lodów, o nieco bardziej płynnej konsystencji. Sorbet kawowy jest idealny na zakończenie kolacji podczas upalnego lata. W związku z tym, że jego podstawowym składnikiem jest kawa, świetnie sprawdzi się jako zamiennik gorącej kawy, kiedy za oknem temperatura przekracza 30 stopni.

sorbet kawowy

Trudność: łatwe

Czas przygotowania: 20 minut + 6 godzin w zamrażalniku

Porcja dla 3-4 osób

Koszt: niski

 

Składniki:

150 ml mocnej kawy

200 ml wody

125 g cukru

75 ml śmietany kremówki

 

Dodatkowo:

50 ml śmietany kremówki

kakao do posypania

 

Przygotowanie:

Zaparzyć kawę. Do metalowego garnka wlać kawę, wodę i dodać cukier. Doprowadzić do wrzenia, od czasu do czasu mieszając. Następnie dolać śmietanę kremówkę (nie ubijać jej); ponownie wymieszać.

Garnek, w którym zostały wymieszane wszystkie składniki, wstawić do zamrażalnika na dwie godziny. Mieszaninę kawy, wody, cukru i śmietany można przełożyć do miseczki, najlepiej metalowej.

Po dwóch godzinach sorbet wyjąć z zamrażalnika i wymieszać trzepaczka. Ponownie wstawić do zamrażalnika na kolejne 2 godziny. Po tym czasie znów wyjąć sorbet i wymieszać, tak by zachować jego odpowiednią konsystencję – półpłynną. Czynność powtórzyć jeszcze raz, tak by łączna ilość godzin mrożenia wynosiła minimum 6.

Przed podaniem sorbet kawowy można zblendować.

Przełożyć do miseczek. Na wierzchu przyozdobić ubitą śmietaną i kakao.

Smacznego.

 

 


What are your thoughts?