Sałatka caprese

Sałatka caprese

Oto klasyk wśród włoskich przepisów – sałatka caprese. Uwielbiana przez Włochów. Caprese widnieje w menu w niemalże każdej włoskiej restauracji. Można powiedzieć, że caprese to królowa wśród włoskich sałatek. Pochodzi z regionu Kampania, a dokładnie z wyspy Capri, od której to wyspy wywodzi się jej nazwa. Jest to sałatka idealna na upalne dni. Świeża i delikatna; do tego bardzo łatwa do przyrządzenia. Składa się z mozzarelli i pomidorów pokrojonych w plastry, z dodatkiem bazylii. Wszystkie te składniki doprawione są oliwą z oliwek, solą i oregano. Sałatka caprese pyszna przystawka, a ze względu na swoje wartości odżywcze, może stanowić lekkie danie obiadowe. Trzy główne składniki sałatki caprese, tj. pomidor, mozzarella i bazylia, odzwierciedlają kolory włoskiej flagi: zielony – biały i czerwony.

Trudność: bardzo łatwe
Czas przygotowania: mniej niż 15 minut
Porcja dla 4 osób
Koszt: niski

Składniki:
400 g mozzarelli (4 kulki po 100 g)
4 średnie pomidory
świeże listki bazylii
oliwa z oliwek extravergine
sól do smaku
oregano

Przygotowanie:
Kulki mozzarelli wyjąć z wody i odcedzić na sitku co najmniej pół godziny. Następnie pokroić w plastry o grubości ok. 0,5 cm.

Pomidory umyć i również pokroić w plastry o mniej więcej takiej samej grubości.

Plastry mozzarelli i pomidora układać na przemian na talerzu. Następnie posypać solą i oregano, polać oliwą z oliwek i na koniec położyć świeże listki bazylii.

Smacznego.


What are your thoughts?