Farinata, czyli placek z mąki z ciecierzycy

Farinata, czyli placek z mąki z ciecierzycy

Farinata to cienki placek, przyrządzony z mąki z ciecierzycy, wody, z dodatkiem oliwy z oliwek i soli. Jest to specjał z regionu Liguria, przede wszystkim miasta Genui. Kiedyś uważana była za jedzenie biednych. Obecnie serwowana jest w wielu restauracjach, zwłaszcza w Ligurii. Idealne danie dla uczulonych na gluten i wegetarian.

Trudność: średnia
Czas przygotowania: 5 minut + ok. 25 minut pieczenie
Porcja: 3 okrągłe formy o średnicy ok. 28 cm
Koszt: niski

Składniki:
900 ml wody
300 g mąki z ciecierzycy
4 łyżki oliwy z oliwek + oliwa do posmarowania form
10 g soli
pieprz

Przygotowanie:
Do miski wsypać mąkę z ciecierzycy. Dolewać powoli wodę, mieszać do otrzymania płynnej i gładkiej masy. Uważać, by nie potworzyły się grudki. Przykryć folią spożywczą i odstawić na „odpoczynek” w temperaturze pokojowej na minimum 30 minut (tradycja głosi, by mieszankę wody i mąki pozostawić na 10 godzin). Od czasu do czasu zamieszać.

Jeśli na wierzchu utworzy się pianka, zdjąć ją delikatnie.

Następnie do mieszaniny dolać 4 łyżki oliwy z oliwek, dosypać sól i ponownie wymieszać. Formy do pieczenia posmarować oliwą z oliwek, i używając chochli, wylać na nie ciasto. Powierzchnię wygładzić i piec w nagrzanym do 200 stopni piekarniku ok. 20-25 minut, aż farinata będzie miała orzechowo-złoty kolor. Wyjąć, posypać pieprzem i jeść na ciepło.

Farinatę można przechowywać w lodówce ok. 3-4 dni. Należy podgrzać przed podaniem.

Smacznego.


What are your thoughts?