Torta al testo prosto z Umbrii

Torta al testo prosto z Umbrii

Torta al testo jest typowa dla regionu Umbria. Jest to niewyrośnięta pizza. Niektórzy mówią, że jest ona „siostrą” focacci. Można ją też porównać do piadiny, z tym że torta jest grubsza. W Umbrii jest traktowana jako alternatywa pieczywa.

Niedaleko Perugii jest takie miejsce, gdzie robią najlepszą tortę al testo. W weekendy miejsce to jest zatłoczone, a żeby zjeść ten przysmak, trzeba odczekać  swoje. Jednak Włosi cenią sobie dobrą kuchnię i długa kolejka ich nie zraża. Podsyca tylko apetyt.

Trudność: łatwe
Czas przygotowania: ponad 30 minut
Porcja dla 6 osób
Koszt: niski

Składniki:
500 g mąki
1 łyżeczka soli
25 g świeżych drożdży lub torebka suchych (16 g)
4 łyżki oliwy z oliwek
250 ml wody

Do przełożenia:
Tortę al testo wypełnia się właściwie tym, na co macie ochotę. Wariantów jest wiele. Może być to np.:

  • szynka, ser żółty, sałata
  • ser stracchino z rukolą
  • salami, ser żółty
  • bresaola, serek Philadelphia, rukola

Przygotowanie:
Mąkę przesiać do dużej miski; dodać sól, drożdże, oliwę z oliwek, wodę i wymieszać wszystko widelcem. Szybko zagnieść ciasto; podzielić na dwie części. Rozwałkować każdą z nich na okrąg o średnicy 28 cm (średnica patelni) i wysokość 1 cm – 1,5 cm.

Rozgrzać patelnię (do tego stopnia, że kiedy nasypiecie odrobinę mąki zacznie się ona rumienić), zmniejszyć ogień i położyć na nią jeden z naszych okręgów, nakłuć go widelcem i podpiekać ok. 20 min na wolnym ogniu, obracając co 3-4 minuty.

tortaaltesto tortaaltesto2

Czynność powtórzyć z drugim plackiem.

Gotowe torty al testo pokroić na trójkąty. Każdy trójkąt delikatnie przekroić  w poprzek na dwie „kromki”. Do środka wkładać składniki według własnego smaku.

Torta al testo w moim wykonaniu została częściowo przełożona prosciutto crudo (szynką wędzoną), mozzarellą i rukolą; drugą część prosciutto cotto (szynką gotowaną), serem stracchino i rukolą.

Przed podaniem owinąć przygotowane trójkąty w papier do pieczenia i podgrzać na patelni obustronnie do zarumienienia papieru.

tortaaltesto4

Smacznego.


What are your thoughts?